Słowno wstępne

Jestem otwarty na współpracę z organizacjami, osobami prywatnymi a także instytucjami samorządowymi jak i państwowymi, które działają na rzecz rozwoju miasta i regionu. Liczę, iż na łamach mojego portalu najciekawsze informacje , pomysły i inspiracje znajdą swoje miejsce. Niech ten elektroniczny przekaz będzie wizytówką mojej osoby i sympatyków "Regionu tarnowskiego".

Kazimierz Koprowski
Kandydat na Prezydenta Miasta Tarnowa

Centrum Nauki Szczepanik

 2018-09-13

Centrum Nauki Szczepanik w opustoszałym budynku dworca PKP w Mościcach – to moja propozycja którą, zaprezentowałem w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie podczas mobilnej wystawy Centrum Nauki Kopernik. Mobilną wystawę, która przyjechała do naszego miasta tzw. „Naukobusem” odwiedziło przeszło tysiąc młodych osób. Z zapałem rozwiązywali łamigłówki, poznawali wnętrze człowieka, doświadczali ogromnej mocy ciśnienia powietrza na Półkulach Magdeburskich, działania energii kinetycznej jak również sprawdzali swoją pamięć czy swój słuch.

Swoisty poligon doświadczalny dla dzieci i młodzieży, być może otworzy drogę do powstania Centrum. Podczas swojego wystąpienia podzieliłem się z młodymi ludźmi zrealizowaniem pomysłu utworzenia w Tarnowie Centrum Nauki Szczepanik. Ta wyjątkowa inicjatywa znalazłaby miejsce w obecnie zamkniętym budynku PKP w Mościach. - Należy zintensyfikować działania samorządu, aby przejąć ten obiekt. Mamy mocną pozycję negocjacyjną, ponieważ ta nieruchomość mogłaby być swoistą rekompensatą dla Tarnowa za utrudnienia związane z remontami wiaduktów, które trwają od wielu lat – stwierdził.

 

– Musimy jako stolica subregionu proponować śmiałe rozwiązania i właśnie takim jest Centrum Nauki Szczepanik. Świetna lokalizacja budynku, planowana budowa w sąsiedztwie parkingu park&ride oraz przede wszystkim duża przestrzeń wystawiennicza to atuty tego pomysłu. Drugie życie dla dworca w Mościcach to dla mnie jeden z priorytetów. Centrum Nauki Szczepanik może okazać się prawdziwym hitem, który będzie przyciągał wycieczki szkolne z całego regionu. Natomiast obok budynku mógłby powstać Park Doświadczeń. Dodatkową funkcją obiektu, byłoby wskrzeszenie w ograniczonej formie funkcji dworca, czyli wydzielenie pomieszczenia na potrzeby poczekalni dla pasażerów. Powstanie Centrum mogłoby w poważnej części sfinansować Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

wSieci.pl

20 marzec 2019

Niezalezna.pl

Źródła nie znaleziono

chwilowka